Tuje znakomicie nadają się na gęsty i zielony żywopłot – Szczecin

Praktycznie wszyscy, którzy mają swój własny ogród nie raz spotkali się zaciekawionym wzrokiem osób mieszkających obok lub tych którzy właśnie blisko przechodzili. Żeby odgrodzić się od świata zewnętrznego i zachować jak najwięcej prywatności ludzie stawiają mury z cegły i kamienia lub budują drewniane ściany wysokie na kilka metrów. Jednak jeszcze inni wybierają lepszą alternatywę i decydują się na stworzenie żywopłotu. Wybór ten jest zdecydowanie ładniejszy i co ważne bardziej ekologiczny.

Polecamy szkółkę roślin – Tuje Szczecin Zachodniopomorskie
Dołuje, ul. Żubrza, tel. 601767340
Strona internetowa: Thuje.duno.pl

Jakie tuje wybrać do ogrodu?

Tuja szmaragd to roślina iglasta znakomicie nadająca się na stworzenie z niej pięknego i gęstego żywopłotu dookoła każdej posesji.

Naturalny żywopłot to pięknie wyglądająca, zielona ściana gałęzi. Szybko rosnące krzaki to także schronienie dla ptaków i najróżniejszych owadów. Oferta roślin, które znakomicie nadają się na żywopłot jest naprawdę ogromna i każdy może wybrać takie, które najbardziej odpowiadają ich upodobaniom. Żywopłoty mogą być ładnie kwitnące albo mieć kolorowe liście. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju roślin tak i tutaj można wyodrębnić grupę pewnych faworytów. Bardzo wysoko w tym rankingu od lat znajdują się żywotniki zachodnie – tuje szmaragd oraz tuje brabant. Które tuje najlepiej nadają się na żywopłot wokół naszego ogrodu?

Obydwie odmiany – tuja szmaragd oraz tuja brabant są to żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis). Sporo osób uważa, że Tuja szmaragd jest iglastym krzewem bardziej eleganckim i imponującym. Ciemny, szmaragdowozielony kolor oraz zgrabny stożkowy pokrój sprawiają, że w polskich ogrodach częściej spotykamy żywopłoty właśnie oparte na drzewkach tuja szmaragd.

Jednak to Thuja occidentalis ‘Brabant’, czyli tak zwana potocznie tuja brabant to jeden z najmocniejszych iglaków na żywopłot jakie tylko są dostępne. W największym skrócie brabanty są bardziej żywotne i mocniejsze niż bardziej popularne szmaragdy. Tuje brabant rosną praktycznie wszędzie i mają minimalne wymagania glebowe. Rosną bardzo szybko i dają się bardzo ładnie formować. Statystycznie są to tuje, które wykazują się praktycznie stuprocentową przyjmowalnością. Bardzo rzadko zdarza się żeby tuje brabant uschła po wsadzeniu do gruntu. Jest to bardzo istotny argument podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru drzewek na nasz żywopłot.

Jak przygotować ziemię pod tuje?

Tuja zarówno brabant jak i szmaragd to drzewka iglaste. Można z nich zrobić bardzo ładny i gęsty żywopłot.

Zarówno tuje szmaragd oraz tuje brabant wypadają znakomicie w zestawieniu  innymi roślinami używanymi do sadzenia żywopłotów. Na pierwszy rzut oka widać, że mają wiele zalet. Tuje są znacznie łatwiejsze w uprawie, mocniejsze i rzeczywiście odporne na mróz. Tuje bardzo szybko rosną i nigdy nie tracą intensywnej, zielonej barwy. Również cena jaką trzeba zapłacić za sadzonki jest o wiele bardziej korzystna niż przy innych roślinach żywopłotowych. Jedyne na co trzeba bacznie zwrócić uwagę to zapotrzebowanie na odpowiednią do ich optymalnego wzrostu ziemię. Tuje co prawda nie mają wielkich wymagań co do gleby jednak jeśli chcemy żeby szybko rosły i stały się ozdobą naszego rozwoju to musimy zapewnić im odpowiednie warunki.

Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiednich roślin na żywopłot powinniśmy zbadać stan gleby w którą wkopiemy rośliny. Nie ważne czy zechcemy mieć żywopłot który stworzą nam tuje szmaragd czy brabant powinniśmy zapewnić im ziemię, która będzie jak najbardziej odpowiednia. Gleba pod tuje powinna być wilgotna i świeża. Wskazane jest żeby na kilka tygodni przed wkopaniem roślin wzbogacić podłoże nawozem organicznym. Jeśli później zadbamy o regularne i obfite podlewanie naszych sadzonek to gęsty i zielony żywopłot z tui w krótkim czasie stanie się ozdobą naszego ogrodu. Oczywiście spowoduje to także odgrodzenie nas od wścibskich oczu sąsiadów.