Na co trzeba uważać przy kredytach samochodowych?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ich zadaniem jest ułatwić nam wybranie najodpowiedniejszej oferty. Kluczową sprawą jest oczywiście koszt zobowiązania. Jest on uzależniony od rozmaitych czynników takich jak między innymi udział środków własnych, waluta kredytu czy wiek samochodu.

Jeżeli nie dysponujemy wkładem własnym, wówczas musimy liczyć się z tym, że za kredyt zapłacimy więcej. Podobnie stanie się w sytuacji, kiedy zadeklarujemy kupno używanego pojazdu – im będzie ono starsze, tym mniej dla nas korzystne okażą się warunki umowy. Kredyt na auto z drugiej ręki odznacza się znacznie wyższym oprocentowaniem aniżeli ten na zakup nowego samochodu. Wcześniej warto przejrzeć jakiś dobry ranking kredytów samochodowych bez zaświadczeń (Motosam.pl). Różnica wynosi przeciętnie kilka punktów procentowych, co jednak daje – biorąc pod uwagę cały okres spłaty – niemałą kwotę. Zdecydowana większość kredytów samochodowych w naszym kraju jest udzielana w złotówkach, aczkolwiek jeśli kogoś zainteresuje opcja walutowa, musi przede wszystkim wiedzieć, że bank będzie on niego wymagał większej zdolności kredytowej. Istotne jest także to czy bank nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie kredytu.

Wybierając możliwość regulowania rat w walutach obcych, trzeba się przygotować na przykre niespodzianki w postaci niekorzystnych zmian kursów. Analizując oferty banków, musimy też posiadać dokładne informacje na temat ich zabezpieczeń. W większości przypadków możemy zapomnieć o tym, że w trakcie obowiązywania umowy sprzedamy samochód.

Dodaj komentarz