Dotacje unijne – nabory wniosków

Podmioty zainteresowane tematem unijnych dotacji – bez względu na to czy są to jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, organizacje pozarządowe etc. – powinny pamiętać o tym, że podział pieniędzy nie następuje w tym przypadku w myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Sam fakt złożenia wniosku zaraz po ogłoszeniu naboru wcale nie jest jednoznaczny z tym, że decyzja w tej sprawie będzie pozytywna.

Nabory wniosków są przeprowadzane na zasadzie konkursów. Na otrzymanie dotacji mogą zatem liczyć te najlepsze – zwłaszcza, że konkurencja jest obecnie bardzo duża. Obecnie wiele podmiotów zleca przygotowanie wniosku specjalizującym się w tym firmom – pozwala to zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i jest niemałym ułatwieniem, jednak za taką usługę trzeba zapłacić. Nie każdy może sobie na to pozwolić, wówczas nie ma wyjścia i sam we własnym zakresie musi zająć się przygotowaniem wniosku.

W pierwszej kolejności należy jednak wybrać taki program oraz dostępne w jego ramach działanie, które najbardziej będzie odpowiadać potrzebom danego projektu. Nabory do poszczególnych programów są ogłaszane zgodnie z harmonogramem. Zazwyczaj jest to robione miesiąc, względnie dwa miesiące przed dniem rozpoczęcia naboru. Na stronach internetowych instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie programami zamieszczane są wszystkie niezbędne informacje o tym gdzie i kiedy składać wnioski, jakie dokumenty należy do nich dołączyć, kto może stać się beneficjentem programu itp.

Tutaj poczytasz więcej o naborze wniosków na dotacje unijne – cf.szczecin.pl

autor : Rozalia

Dodaj komentarz